FURKAN APARTMANINDA 51 KİŞİ KESİLEN KOLONLAR NEDENİYLE ÖLMÜŞ

6 Şubat depreminde Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanı ile ilgili KTÜ tarafından hazırlanan bilirkişi raporu açıklandı. Apartmanın zemin ya da bodrum katında bulunan kolonların kesildiği tespit edildi.

FURKAN APARTMANINDA 51 KİŞİ KESİLEN KOLONLAR NEDENİYLE ÖLMÜŞ

6 Şubat depreminde Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde 51 kişinin hayatını kaybettiği  Furkan Apartmanı ile ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)  tarafından hazırlanan bilirkişi raporu açıklandı. Apartmanın zemin ya da bodrum katında bulunan kolonların kesildiği tespit edildi.

ANA TAŞIYICI KOLON KESİLMİŞ

Furkan Apartmanına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda, "Binanın ana taşıyıcı kolonu olan S11 kolonunun kesildiğine, heyete gelen bütün raporlar ve kanıtları ortak bir şekilde değerlendirildiğinde, S11 kolonunun inşa edildiği ve inşa edildikten sonra kullanıcıları tarafından kesildiğine, yan kısımlarında bulunan S3A ve S4A kolonlarının ise kaydırılarak inşa edildiği değerlendirilmiştir” notu düşüldü.

S4A ve S3A KOLONLARININ TAŞIYICI ÖZELLİĞİ YOK

KTÜ Bilirkişi raporunda, "Taşıyıcı sistem elemanlarının bazılarının inşaasında statik projeye göre kesit ve yerleşim aksı farklılıklarının olduğundan bahsedilmiştir. Beton değerleri ve demir dayanımı standartlara uygun yapıldığı görülmüştür. S4A kolonu ve S3A kolonlarının bina statiğine ve taşıyıcılıgına her hangi bir etkisi olmadığı sabit görülmüş binanın yıkımına sebebiyet veren şeyin kesilen kolonlar olduğu görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

22.04.2024 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR