VATANDAŞ İLACINA ERİŞEMİYOR

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, vatandaşların ilaç teminde yaşadığı sıkıntılarla  ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi...

VATANDAŞ İLACINA ERİŞEMİYOR

 

 AKP iktidarlarının yanlış ekonomi politikaları sonucu tarihimizin en yüksek enflasyonunun ve Türk lirasında değer kaybının yaşandığını belirten Meriç, “Bunun sonucu olarak vatandaşlarımız ilaca ulaşmada büyük sıkıntı yaşıyorlar. Yaşanan ilaç temin krizini yetkililer zaman zaman hammadde temin noktasındaki sıkıntılara ya da hasta ve reçete sayısının artması gibi nedenlere bağlamaktadırlar. Oysa ilaç temini krizinin arkasında yatan en önemli nedenlerden biri, dövize endeksli ilaçlar için hükümetin belirlediği döviz kurunun gerçek yaşamdaki kurun çok altında kalması, ikincisi ise Türkiye’nin ilaçta dışa bağımlı olmasıdır.” dedi.

İlaç alımında belirlenen döviz kuru ile mevcut kur çok farklı!

İktidarın şirketlerden yapacağı ilaç alımı için belirlediği döviz kuru ile mevcut kur arasındaki makasın iyice açıldığını söyleyen CHP’li Meriç, “Son olarak Aralık 2023’te Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre beşerî tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Euro kuru 17,5 TL. Oysa Euro günlük hayatta 35 TL’ye yakın bir değerden işlem görüyor. Neredeyse 2 kata yaklaşan bu makas, önemli ve yaygın kullanımı olan ilaçların piyasadan çekilmesine, vatandaşlarımızın tedavilerinin aksamasına, dolayısıyla sağlık hizmetlerinde aksamaya neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 4 yıldır süren ilaç temin sorununu TBMM’de çözelim

Yaklaşık 4 yıldır devam eden, son birkaç aydır ise artarak genişleyen, ilaç temin sorununun Meclis çatısı altında araştırılması ve çözüm üretilmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Melih Meriç, “Hastalarımızın ilaç temininde yaşadığı sorunların arkasındaki nedenlerin tüm boyutlarıyla incelenmesi, bu sorunlara kalıcı siyasi ve yasal çözümler üretilmesi amacıyla araştırma önergesi verdik. Umuyoruz ki vatandaşımızın sağlığıyla ilgili böylesine önemli bir soruna Gazi Meclisimizin çatısı altında hep birlikte çözüm buluruz.” ifadelerini kullandı.

15.05.2024 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR